نهال چنار

نهال چنار

نهال چنار

همه چیز در مورد درخت چنار

درخت چنار یک درخت بلند قامت است و از درختان بومی نیم کره شمالی است. درخت چنار آنچنان بلند قامت است که می تواند هر فضای باغی شکل را محصور در تنه ها و شاخه های بلند خود سازد و گاهی ارتفاع آن به 30 تا 50 متر می رسد. از سوی دیگر درخت چنار زیبا است.

 

امروزه درخت چنار به علت قامت بلندش برای ایجاد سایه در حاشیه خیابان ها و پارک ها استفاده می‌شود و همچنین برگ درخت چنار با شکل خاصش جلوه ی ویژه ای به محیط می‌دهد.

 

 از دور چون تاجی از گل به چشم می آید و از نزدیک یادآور احساس های شورانگیزی است. 

برای آنها که باغ دارند و یا می خواهند یک باغ زیبا را خلق کنند و یا شاید در فضای محدود باغچه های خود، بهره گیری از یک سایه طبیعی در همراهی با درختانی تناور می ‌خواهند، درخت چنار می تواند بهترین انتخاب باشد.

 

شکل درخت چنار 

عکس درخت چنار,میوه درخت چنار,شکل درخت چنار

درخت چنار درختی بزرگ و زیبا با برگ های پنچ پر است

 

درخت چنار درختی بزرگ و زیبا با برگ های پنچ پر است. نام لاتین درخت چنار Plane tree است، البته بعضی از گونه ها که به خصوص خواستگاه آمریکا هستند Sycamore نام دارند. درخت چنار از جمله درختان گسترده است و می ‌تواند سطح وسیعی از خاک زیر پایش را در پناه سایه بلند خود بپوشاند.  

جهت خرید نهال گردو کلیک کنید

 

تنه ی اصلی چنار استوانه شکل و نسبتا پر چوب است. هر قدر عمر درخت چنار بیشتر شود، تنه آن تنومندتر می شود. از تنه ی این درخت در صنایع چوب و تولید ذغال استفاده می‌شود و برگ درخت چنار در تولید کود اهمیت دارد. 

 

در پاییز برگ‌های آن‌ها می‌ریزد و معمولاً در کنار جویبارها و زمین‌های مرطوب می‌رویند، هرچند نسبت به خشکسالی مقاومند. گلدهی درخت چنار در فصل بهار انجام می‌شود و سپس میوه ها که به شکل کوزه های کوچک سبز رنگ هستند به شکل فندق های خشک و مرکب در آمده و می‌رسند. 

 

انواع درخت چنار

 

شکل درخت چنار,تکثیر درخت چنار,خواص برگ درخت چنار

میوه درخت چنار به شکل کوزه های کوچک سبز رنگ هستند البته غیر خوراکی هستن.

 

• چنار شرقی (Platanus orientalis): با نام چنار شرقی که در برخی از اسامی متداول با عنوان چنار آسیایی نیز شناخته شده است و به لاتین oriental plane شناخته شده است  این درخت چنار کوتاه قامت است و  تا 30 متر رشد می کند.

 

پوست تنه این چنار رنگارنگ است و در تنوع قابل توجهی دیده می شود. برگ های این چنار از انواع سه گوش است که در قسمت زیرین کرک دار هستند.  این گونه چنارعمر زیاد و تاج زیبایی دارد و خواستگاه آن ایران است و در ایران به وفور دیده می شود.

 

• چنار اروپایی (Platanus Hispunica): این چنار که بومی سرزمین های غرب تا شمال خاک اروپا است، یک درخت بلند قامت است که می ‌تواند تا ۵۰ متر ارتفاع بگیرد. تاج این چنار نیز بسیار پهن می باشد و گاهی به قطر 60 متر می رسد.

 

پوست درخت چنار اروپایی به شکل صاف است که در اثر گذشت زمان به حالت فلسی شکل درآمده و سرآخر لایه ‌لایه خواهد شد. پوست درخت چنار اروپایی شامل رنگ های سبز-زرد، سفید-خاکستری و یا قهوه ‌ای می‌ باشد. برگ ‌های این نوع چنار از انواع ۵ گوش است؛

 

• چنار آمریکایی Platanus occidentalis: این چنار آمریکایی به نام های انگلیسی occidental plane، american sycamore، buuonwood معروف است و این گونه می تواند تا 40 متر ارتفاع یابد.

 

 درخت چنار آمریکایی تاج وسیع و گسترده ای دارد و پوست این درخت چنار در اثر زمان همراه با رنگی سفید که به کدری می زند، به شکل ورق ورق شده از تنه جدا خواهد شد. برگ ها در این چنار به حالت سه گوش هستند.

 

• چنار خوشه ‌ای (Platanus Racemosa): یک گونه بومی در سرزمین آمریکا است با نام های انگلیسی California sycamore، Western sycamore ،California plane شناخته شد است . این نمونه چنار تا 35 متر ارتفاع پیدا می کند. که غالباً در مناطق ساحلی و یا نزدیک رودخانه ها رشد می کند. مشخصه آشنای این درخت چنار جدا از قد بلندی که دارد، شکل نامنظم و آشفته شاخه های آن در حین رشد کردن می باشد.

 

درخت چنار در ایران و قدمت آن

 

شکل درخت چنار,تکثیر درخت چنار,انواع درخت چنار

چنار از جمله درختان بومی در سرزمین ایران است

 

چنار از جمله درختان بومی در سرزمین ایران است؛ اما بومی بودن آن گره های تاریخی با فرهنگ های باستانی این سرزمین دارد. البته درخت چنار از گذشته های دور نیز همواره برای ایرانیان مقدس بوده است و ایرانیان باستان آن را پادشاه درخت ها می‌دانستند.

 

چنار حتی در ادبیات فارسی نیز از گذشته جایگاهی ویژه داشته است. در دوران باستان همیشه در جوار آتشکده ها از انواع چنار می کاشتند و بعد ها که این سرزمین در همراهی با مناره هایی بلند قامت، آوای الهی را سر می ‌داد، چنار ها نیز در فضا های مذهبی مانند مساجد، امامزاده ‌ها و… جای گرفتند.

تهران قدیم نیز معروف به باغ انار و چنار بوده است. در تهران نخستین بار در سال 1300 زمانی که خیابان ولیعصر احداث شد در کنار حاشیه های خیابان درخت چنار را کاشتند.

 

مشخصات گیاهی درخت چنار:

چنار درختی بلندقامت، زیبا و زینتی است. ارتفاع این درخت بسته به شرایط اقلیمی متغیر و بین 30 تا 50 متر می باشد. تاجی گسترده دارد و پوست این درخت در قسمت پایانی دارای فلس های کوچکی می باشد که در قسمت بالایی آن این فلس ها به صورت ورقه ای جداشده می باشد.

برگ های درخت چنار به رنگ سبز و به صورت سه لوپی و گاها پنج لوپی می باشد. سطح زیرین رگبرگ های این گیاه کرکدار می باشد. درختی خزان پذیر می باشد طوری که با شروع فصل پاییز برگ ها تغییر رنگ می دهند و منظره زیبایی از طبیعت را به نمایش می گذارند. برگ های این گیاه دندانه دار می باشد، درخت چنار گونه های مختلفی دارد.

چنار درختی تک پایه است که گل های کوچکی دارد. گلدهی این گیاه از اوایل فصل بهار تا پایان فصل بهار می باشد. از درختان پهن برگ و محبوب به شمار می رود و میوه ای گرد، کروی مانند به رنگ سبز دارد. این درخت معمولاً در کنار زمین های مرطوب و جویبارها رشد می کند، در برابر خشک سالی نیز مقاوم است. از درختانی است که شاخ و برگ زیادی دارد و تنه این درخت استوانه ای شکل است.

 

تاریخچه درخت چنار:

چنار از درختان قدیمی است که تاریخچه طولانی ای دارد. این درخت برای نخستین بار در زمان کرتاسه به تکامل رسید. این درخت در نزد ما ایرانی ها درختی مقدس می باشد. چنانچه در قدیم الایام در کنار آتشکده ها درخت چنار می کاشتند یا آتشکده ها، مساجد و سایر بقایای متبرکه را در کنار درخت چنار احداث می کردند. تهران قدیم نیز معروف به باغ انار و چنار بوده است.

در تهران نخستین بار در سال 1300 زمانی که خیابان ولیعصر احداث شد، در کنار حاشیه های خیابان درخت چنار را کاشتند. چرا که با مطالعه فراوان به این نتیجه رسیدند که درخت چنار درخت مقاومی است که هیچ گونه آفتی نمی گیرد و با آب و هوای تهران نیز سازگار می باشد. همچنین متوجه شدند درختی خنک می باشد طوری که در فصل تابستان هوا را خنک می کند.

 

کاربرد درخت چنار:

درخت چنار سایه گسترده ای دارد که می‌تواند در فصل داغ تابستان هوا را خنک کند. از چوب این درخت برای تهیه ملزومات چوبی استفاده می شود. از برگ، میوه و پوسته این درخت برای درمان بیماری ها استفاده می شود چرا که خواص درمانی دارد همچنین درخت چنار زیبایی خاصی دارد.

خواص درخت چنار:

درخت چنار را با نام های مختلفی همچون عیثام، دلب، چنال، صنار، وراس ودلبا نیز می شناسند که این درخت خواص بسیاری به قرار زیر دارد:

 • برای درمان ورم ملتحمه چشم مناسب می باشد. چشم برگ های تازه درخت چنار را پس از چیدن له کنید و به صورت ضماد بر روی ورم چشم بگذارید تا بهبود پیدا کند.
 • برای درمان اسهال، پوست درخت چنار را با آب سرکه بجوشانید و یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید تا اسهال شما درمان شود.
 • برای رفع ورم، گل و میوه این درخت را در آب خیس کنید و به صورت ضماد بر روی ورم بگذارید.
 • برای تسکین و بهبود دندان درد، برگ های تازه این درخت را پس از چیدن با سرکه پخته و مزه مزه کنید.
 • اگر خیلی لاغر هستید می‌توانید از عرق چنار استفاده کنید.
 • بر درمان پوسته پوسته شدن بدن، پوست سوخته شده درخت چنار را با مقداری روغن بادام زمینی مخلوط کنید و سپس به صورت ضماد بر روی سطح مورد نظر بگذارید.
 

سوالات متداول درخت چنار:

 1. درخت چنار چه نوع درختی است؟

  این درختان بزرگ بومی آمریکای شمالی، اروپای شرقی و آسیا است و با پوسته پوسته شدن مشخص می شوند. برگ های بزرگ، برگریز، معمولاً لوب نخل و سرهای کروی و گل و دانه از مشخصه های اصلی آن است.

 2. چنار چه مدت زندگی می کند؟

  درخت چنار می تواند تا 35 متر رشد کند و چند صد سال زندگی کند. پوست آن به رنگ سبز زیتونی تا خاکستری است و دارای صفحات بزرگ پوسته پوسته ای است که پوست آن جدا می شود تا پوست کرمی در زیر آن ظاهر شود.

 3. آیا چنارها سریع رشد می کنند؟

  درختان چنار در همه مناطق به جز سردترین مناطق مقاوم هستند، در جوانی خیلی سریع رشد می کنند. آن ها درختان عالی برای باغ های بزرگ خانگی، پارک ها و خیابانه ای وسیع هستند. تکثیر از طریق بذر، قلمه یا لایه ها انجام می شود.

 4. آیا درختان چنار همیشه سبز هستند؟

  چنار شرقی یک گونه درخت برگریز است که می تواند یک درخت سایه ای جذاب در حیاط پشتی باشد.

 5. برگ درخت چنار چه شکلی است؟

  برگ های درخت چنار سه تا پنج لوب و پهنای آنها تا 25 سانتی متر است. آن ها در پاییز سبز و زرد عمیق هستند. پایه برگ اغلب صاف است. حاشیه برگ صاف است.

 6. چگونه از درخت چنار مراقبت می کنید؟

  درخت چنار لندن به راحتی پیوند می شود، اگرچه باید مراقبت شود که درختان خیلی عمیق کاشته نشوند. درخت چنار خاک های عمیق، غنی و مرطوب را که به خوبی تخلیه می شوند ترجیح می دهد. با این حال، این گونه قادر به مقاومت در برابر بیشتر شرایط خاک، از جمله pH بالا و تراکم است.

 7. آیا درختان چنار برگریز هستند؟

  درختان چنار معمولاً در امتداد پیاده روها و پارک ها در مناطق درون شهری کاشته می شوند. از آنجا که برگریز، مقاوم در برابر آلودگی، رشد سریع و خوش فرم هستند، در بین شهرسازان محبوب هستند.

 8. آیا درختان چنار چوب سخت است؟

  درخت چنار درختی ترکیبی است که اغلب در شهرها و شهرها کاشته می شود. چوب سخت، دارای یک دانه نزدیک و به رنگ قهوه ای روشن است. پرتوهای مدولاری متعددی با اندازه متوسط وجود دارد که در سطوح چهارم برش بسیار مشهود و تزئینی هستند.

 

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید نهال میتوانید با شماره 09141803973 تماس بگیرید.

جمع بندی مقاله نهال چنار

چنار از جمله درختان بومی در سرزمین ایران است؛ اما بومی بودن آن گره های تاریخی با فرهنگ های باستانی این سرزمین دارد. البته درخت چنار از گذشته های دور نیز همواره برای ایرانیان مقدس بوده است و ایرانیان باستان آن را پادشاه درخت ها می‌دانستند.

خرید نهال چنار از رویال نهال رونق

شما می توانید خرید نهال چنار را از رویال نهال رونق یکی از نهال فروشان بزرگ کشور انجام دهید. این نهالستان یک نهالستان اینترنتی بوده و پس از سفارش نهال های سالم را به همراه شناسنامه سلامت معتبر به شما ارسال می نماید. ما در شرکت رویال نهال رونق از تجهیزات و روش های پیشرفته و مدرن در کشاورزی استفاده می کنیم که احتمال ابتلای نهال به آفات و بیماری را به صفر می رساند . در صورت تمایل به خرید نهال می توانید با ما در تماس باشید و نهال مورد علاقه خود را به راحتی سفارش دهید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

تماس تلفنی

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها