گردو رویال تیپ 7

نهال گردو ژنوتیپ 7

نهال گردو ژنوتیپ 7

گردو ژنوتیپ 7 تولید رویال نهال سیاوش رونق یک نوع دیگری از نهال گردو هست که مناسب برای مناطق سردسیر می باشد . مغز گردو ژنوتیپ از کیفیت بالایی برخوردار است و نهال این نوع گردو در باردهی و مقاومت به بی آبی و سرما وگرما عملکرد بالایی دارد این نهال در نهالستان رویال نهال سیاوش رونق اصلاح شده هست و بعد از کاشت کیفیت بسیار عالی از خود نشان می دهد. نهال گردو ژنوتیپ 7 از ابتدای سال شروع به باردهی می کند. باردهی گردوژنوتیپ 7 بعد از  10 ساله شدن به 60 الی 70  کیلوگرم در هر درخت می رسد . محصول این نوع نهال نسبتا بزرگ می باشد واندازه آن  4 الی 5 خوشه است. برای کاشت این نهال مناسبترین فاصله 7 در 7 می باشد که برای کاشت بهتر هست طبق توصیه نهالستان رویال نهال رونق زمین آن مربع شکل باشد . هسته این نوع گردو نسبتا کشیده تر است یک نوع حالت شیک کهربایی دارد این رقم نهال یکی از بهترین محصولات از ارقام نهال گردو در نهالستان رویال نهال سیاوش رونق می باشد که توسط مهندسین و کارشناسان نهال گردو تولید و به باغداران عزیز عرضه می شود.

 

بررسی نهال گردو ژنوتیپ رویال نهال رونق

یکی از برترین ژنوتیپ های گردو که ویژگی های بارز در مقایسه با تیپ‌های دیگر را دارد گردو ژنوتیپ 7 است. این رقم توسط نهالستان رویال نهال در سال 1382 به ثبت رسیده و باغ مادری ژنوتیپ7، 5 سال متوالی مقام نمونه کشوری را به خود اختصاص داده است. گردو ژنوتیپ رویال 7 تولید اختصاصی شرکت رویال نهال(سیاوش رونق) که با همکاری و ناظران و کادر مجرب جهاد کشاورزی تولید میگردد.در ادامه به معرفی دقیق گردو ژنوتیپ رویال 7 می‌پردازیم.

نهال گردو ژنوتیپ چیست:

نهال گردو ژنوتیپ از گردوهای برتر ایرانی میباشد که هیچ اصلاح ژنتیکی روی این رقم انجام نگرفته بلکه جهش ژنتیکی طبیعی به وجود آمده اند که نهالستان رویال نهال از بین هزار ژنوتیپ برتر رقم ژنوتیپ رویال 7 را که فاکتور‌های بارزی در مقایسه با ژنوتیپ ‌های دیگر دارد، را به ثبت رسانده است.
نهال گردو ژنوتیپ 7 پانزده سال است در باغ مادری رویال نهال مورد آزمایش قرار گرفته است که از بین 400 ژنوتیپ برتر گردو ژنوتیپ رویال 7 برترین رقم معرفی شده است.

قطعا خرید‌کنندگان، قبل از خرید نهال گردو ژنوتیپ7 باید اطلاعات کافی و مفید در انتخاب نژاد‌های مختلف گردو کسب کرده باشند تا بتوانند نهال متناسب با اقلیم و شرایط آب‌ و هوایی منطقه داشته باشند.که بیشترین سازگاری و عملکرد را در منطقه خود داشته باشد.

ویژگی‌های ظاهری گردو ژنوتیپ رویال 7:

نهال گردو ژنوتیپ رویال7 – این رقم پایه کوتاه می‌باشد.

 1.  باردهی بالا : گردو زنوتیپ با باردهی بسیار بالای صد در صد و گردوهای 5 قلو می‌باشد و گردویی بیش اندازه پربار می‌باشد.

 2.  کیفیت مغز :گردو ژنوتیپ رویال 7 گردوی تخم مرغی و مغز سفید و روشن و سایزی استاندارد دارد که به راحتی از پوسته چوبی جدا می‌شود.

 3.  میزان مغز گردو و وزن گردو ژنوتیپ رویال 7 : وزن این رقم 16 گرم می‌باشد با 75 درصد مغز ، درصد چربی بالا و طعم بسیار عالی دارا می باشد.

 4.  گرده افشان گردو ژنوتیپ رویال 7 : گردو ژنوتیپ به دلیل باز شدن هم زمان گل نر و ماده نیازی به گرده افشان ندارد. درواقع گردو ژنوتیپ خود گردافشان می‌باشد. و به دلیل خوش تلقیح بودن این رقم اصلا ریزش میوه ندارد و به سرمای زمستان خیلی مقاوم می‌باشد.

 5.  عمر مفید گردو ژنوتیپ رویال و عوامل موثر بر آن : این رقم پایه کوتاه می‌باشد و تاج بزرگی ندارد. به این علت عمر گردو ژنوتیپ بالای صد سال توسط کارشناسان رویال نهال رونق پیش بینی می شود. درختان پاکوتاه گردوی زنوتیپ در مقایسه با درختان پایه بلند باردهی بیشتری دارند. به همین دلیل گردو ژنوتیپ رویال از ارقام تجاری دنیا محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که گردو زنوتیپ در مقایسه با ارقام خارجی عملکرد خیلی بالایی دارد. مواردی که باید در رسیدگی به گردو ژنوتیپ رویال در نظر بگیرید.آبیاری منظم، هرس، کوددهی و سم پاشی به موقع که می‌تواند طول عمر درخت گردو ژنوتیپ رویال را افزایش دهد.

 6.  فصل کاشت نهال گردو ژنوتیپ رویال 7 :بهترین فصل کاشت نهال گردو ژنوتیپ 7 اواخر پاییز  می‌باشد. با توجه به اینکه در آذر ماه نهال زودتر استقرار پیدا می‌کند و در فصل بهارسریع تر ریشه زایی می کند و این امر باعث می شود نهال گردو ژنوتیپ 7  شما یک سال جلو بیفتد.

 7.  نحوه آبیاری گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق : با توجه به اینکه این رقم مقاومت بسیار بالایی به کم آبی دارد از این رو می‌توانید گردو ژنوتیپ رویال را به صورت دیمی نیز کشت کنید. توجه داشته باشید که اقلیم منطقه شما اگر شرجی و گرم باشد گردو ژنوتیپ رویال برای منطقه شما مناسب نیست.

 8.  بهترین خاک برای کاشت گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق : خاک خیلی سخت و مرطوب برای گردوی ژنوتیپ 7 خوب نیست، همچنین میتوانید برای اصلاح این نوع خاک از کود پوسیده حیوانی و ماسه بادی استفاده کنید و بعد گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق را بکارید.

 9. مهم‌ترین کود‌ها و بهترین روش کود‌دهی برای گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق : کود‌دهی درخت گردو ی زنوتیپ بسیار اهمیت دارد. چنانچه عنصر مهم و حیاتی برای رشد گردو ی زنوتیپ فراهم نباشد ممکن است رشد نهال متوقف و یا کند شود.توصیه می‌شود کشاورزان اقدام به آنالیز خاک کنند تا غنی یا فقیر بودن خاک را مورد بررسی قرار دهند تا بتوانند کمبود خاک را جبران کنند. آنالیز خاک به شما کمک خواهد کرد کودهای اضافی استفاده نکنید و کمبود خاکتان را جبران کنید. توجه داشته باشید در نود درصد کودهای خود از کود پوسیده دامی و حیوانی استفاده کنید چرا که سرشار از املاح معدنی برای گردو ژنوتیپ می‌باشد.(در صورت نیاز رویال نهال رونق کود های لازم را رای شما باغداران عزیز فراهم می کند )

 10.  آفات گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق : مهم‌ ترین آفات گردو کرم خراط می‌باشد که رقم گردو ژنوتیپ 7 رویال مقاومت بسیار بالایی نسبت به این آفت دارد. وهمین مقاومت بسیار بالا به بیماری بلایت، شانکرهای باکتریایی دارد در مقایسه با ارقام خارجی این رقم مقاومت بسیار زیاد به آفات دارد.

 11. هرس گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق  : با توجه به رشد کم گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق نیاز هرس این رقم سبک می‌باشد. زمان هرس در فصل خواب و در شرایطی که درجه حرارت شبانه روز به زیر صفر نرسد، می‌باشد. تا درخت بتواند بافت‌های زخمی را ترمیم کند. معمولا طی عملیات هرس ابتدا پاجوش‌ها و تنه جوش‌های اضافی پایین تر از ارتفاع 60 سانتی متر و شاخه خشک و رنجور به طور کامل حذف می‌شوند و در ادامه در صورت مشاهده شاخه‌های روی هم افتاده یکی از شاخه‌های جانبی دارای زاویه مناسب جدا می‌شود . همچنین شاخه های رو به پایین و شاخه‌هایی با زاویه باز در محل های شلوغ حذف می‌شود.

مقایسه نهال گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق با چندلر و ارقام خارجی:

  •  اگر چندلر یا فرنور 2 تن گردو با مغز 45 درصد محصول بدهد، گردو ژنوتیپ رویال 3 تن با مغز 75 درصد خواهد داشت. در واقع درآمد دو برابری این رقم.

  •  اگر نهال گردو چندلر در سال 6 امین سال رشد خود 5/1 تن گردو خشک بدهد، رقم گردو ژنوتیپ حداقل 4 الی5 تن با در صد مغز بالاتر نسبت به چندلر خواهد داشت.یعنی درآمد سه برابری.

توجه :  ارقام خارجی با توجه به اینکه رقم دیرگل می‌باشند ولی متاسفانه در بعضی مناطق کشورمان سرمای پاییزه شدیدی دارند و این عمل باعث می‌شود رقم های خارجی دچار سرمازدگی سرشاخه‌ها بشوند . (خرید نهال گردو ژنوتیپ برتر)در نتیجه باید رقمی انتخاب کنید که هم دیر گل و هم زود خزان باشد.

در مورد باغ که مخصوص گردو ژنوتیپ رویال به غالب صد در صد باردهی لترال دارند. و مهمترین فاکتور برای باغدار زود محصول دادن و رسیدن به پیک محصول دهی است. و این عمل با کاشت نهال سنتی انجام نمی‌گیرد و بهتراست با الگوی استاندارد تراکم کشت متناسب با نوع ارقام خاص منطقه انجام گیرد.

ارقام خارجی نهال گردو:

   1.  متوسط بار که در مصرف خودشان زیر 3 تن بار می‌دهند.

   2.  خودگردافشان نیستند

   3.  درصد مغز پایین و بی طعم

   4.  دیر برگده هستند ولی دیرخزان نیستند

 ویژگی های نهال گردو ژنوتیپ 7 رویال نهال رونق :

 1.  رقم ژنوتیپ7 رویال زمان برگدهی هم زمان با پدرو آمریکایی دارد.

 2.  هیچ یک از دیر برگده‌های موجود خصوصیت خودگردافشانی ندارد. اما گردو ژنوتیپ رویال خود گردافشان است.

 3.  گردوی ژنوتیپ رویال باردهی جانبی صد در صدی دارد،یعنی بسیار پربار است به صورتی که دو برابر ارقام خارجی باردهی دارد.

 4.  در حالی که محصول بیشتری می‌دهد دارای میوه با کیفیت با درصد مغز بالای 75 درصد می‌باشد که رقم های خارجی 45 درصد می‌باشد.

 5.  گردوی ژنوتیپ 7 رویال بر خلاف ارقام دیگر زود خزان می‌باشد یعنی سرمای پاییزی آسیب نخواهد زد و برای مناطق با سرمای بسیار سخت زمستان مقاوم است.

 6. 6 تن گردو با مغز 70 درصد یعنی 4 تن مغز گردو در حالی که در چندلر 45 درصد گردو را مغز آن تشکیل می‌دهد.

 

 

خواص درمانی گردو

گردو سرشار از ویتامین C، ویتامین‌های B (ویتامین B6، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، اسیدپانتوتنیک و فولات)، ویتامین E، ویتامین A، ویتامین K و همچنین مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم، سدیم و روی ا‌ست.

اما اگر یک سیستم امتیازدهی برای مواد غذایی در نظر گرفته می‌شد، گردو به‌خاطر محتوای بالای اسیدهای چرب اشباع‌نشده (PUFA) که با نام چربی‌های خوب آن‌ها را می‌شناسیم، رتبه اول را کسب می‌کرد. در واقع، این خواص گردو شاید شناخته‌شده‌ترین آن در سطح عموم مردم باشد.

گردو یکی از منابع گیاهی برتر اسید آلفا لینولنیک (ALA) -نوعی PUFA- است که یک ضد التهاب فوق‌العاده موثر محسوب می‌شود. از جمله دیگر خواص گردو می‌توان به فیبر بالا، آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند پلی‌فنول‌ها و ترکیباتی مانند ویتامین E، اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و کاتچین اشاره کرد.(خرید نهال گردو فرنور) این ترکیبات همراه با آنتی‌اکسیدان‌ها به کاهش و حذف رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های ناپایداری هستند که باعث آسیب سلولی یا استرس اکسیداتیو می‌شوند و به‌مرور زمان، در ایجاد بیماری‌هایی مزمن مانند بیماری قلبی و سرطان نقش دارند. آنتی‌اکسیدان‌ها مانند پلی‌فنول‌هایی که در گردو موجود هستند، از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کنند و در نهایت از بیماری‌های مزمن و سرطان جلوگیری به‌عمل می‌آورند.

عجله نکنید! به خواص گردو برای مغز هم خواهیم رسید. اما بخش بعد به محبوب‌ترین خواص گردو، یعنی خواص گردو برای لاغری اختصاص دارد.

خواص گردو برای لاغری

خواص گردو برای لاغری

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که خواص گردو برای لاغری بسیار زیاد است. خوردن یک مشت گردو در بیشتر روزهای هفته با کاهش خطر چاقی و بیماری قلبی مرتبط است. مطالعاتی که روی خواص گردو برای لاغری انجام شده است، نشان می‌دهد که گردو ناحیه‌ای از مغز را که در کنترل اشتها نقش دارد، فعال می‌کند.

برای بررسی خواص گردو برای لاغری، به ۹ نفر مبتلا به چاقی یک لیوان اسموتی حاوی حدود ۱۴ نیمه گردوی آسیاب‌شده یا یک اسموتی دارونما (از نظر طعم و کالری یکسان) به مدت پنج روز متوالی داده شد.

پس از یک ماه رژیم غذایی معمولی، شرکت‌کنندگان برای یک آزمایش پنج‌روزه دیگر بازگشتند تا خواص گردو روی آن‌ها آزمایش شود. این بار به گروهی که قبلا دارونما داده شده بود، اسموتی گردو دادند و بالعکس.

در روز پنجم هر دو دوره‌‌ آزمایش تاثیر خواص گردو برای لاغری، شرکت‌کنندگان تحت آزمایش‌های تصویربرداری مغزی قرار گرفتند و تصاویر غذاهای مطلوب (مانند همبرگر و کیک)، غذاهای کمتر مطلوب (سبزیجات)، یا تصاویر خنثی مانند سنگ‌ها و درختان به آن‌ها نشان داده شد.

اسکن مغز افرادی که پنج روز اسموتی گردو خورده بودند، نشان داد هنگامی ‌که به غذاهای مطلوب نگاه می‌کنند، فعالیت بیشتری در ناحیه‌ای به نام انسولا در سمت راست مغز آن‌ها ایجاد می‌شود.

فعالیت بیشتر آن ناحیه مغز ممکن است بازتاب افزایش خودداری در مواجهه با غذاهای مطلوب (و کمتر سالم) باشد. به گفته محققانی که روی خواص گردو برای لاغری تحقیق می‌کردند، این فعالیت به نوبه خود ممکن است انتخاب‌های غذایی سالم‌تری را موجب شود. غیر از کنترل هوس‌های غذایی، خواص گردو برای لاغری شامل جنبه‌های زیر است:

 • آلفا لینولنیک اسید یا ALA (شکلی از اسیدهای چرب امگا 3) بیشترین تاثیر را روی خواص گردو برای لاغری دارد و برای تقویت سلامت قلب بسیار مفید است. این ماده بدن را وادار به سوزاندن سریع چربی می‌کند.
 • یک مطالعه منتشرشده در مجله Nutrients ادعا می‌کند که اگر افراد به‌طور منظم حدود 300 کالری گردو مصرف کنند، می‌توانند وزن خود را به روشی بهتر مدیریت کنند و از خواص گردو برای لاغری بهره‌مند شوند.
 • مطالعه روی خواص گردو برای لاغری نشان می‌دهد که رژیم غذایی غنی از چربی‌های غیراشباع چندگانه (PUFA) سطح هورمونی به نام گرلین را کاهش می‌دهد. این هورمون به بدن سیگنال می‌دهد که احساس گرسنگی کند.
 • خوردن گردو باعث تولید مقداری پپتید می‌شود. پپتید هورمونی‌ست که سیری را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود معده برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کند. ترشح هورمون پپتید تاثیر زیادی در خواص گردو برای لاغری دارد.
 • یک ترکیب آنتی‌اکسیدانی به نام الاژیک‌ اسید التهاب را کاهش می‌دهد و روده را سالم و روان نگه می‌دارد. این آنتی‌اکسیدان که جزو خواص گردو برای لاغری به شمار می‌آید، منجر به بهبود سرعت متابولیسم می‌شود و به نوبه خود کالری و چربی اضافی را سریع‌تر از بین می‌برد.

غیر از خواص گردو برای لاغری، خواص دیگری هم برای گردو وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

خواص گردو در بارداری

خواص گردو در بارداری

خوردن گردو در بارداری می‌تواند منجر به بهبود توانایی شناختی در کودکان شود. در یک مطالعه در مورد خواص گردو و آجیل که در مجله اروپایی اپیدمیولوژی چاپ شد، مادران ۲۲۰۸ کودک، پرسشنامه‌های غذایی را در مورد مواد غذایی که در سه ماهه اول و سوم بارداری مصرف کرده بودند، پر کردند و محققان تست‌های توانایی حرکتی و هوشی را زمانی که کودکان یک و نیم، پنج و هشت ساله بودند انجام دادند.

محققان دریافتند کودکان مادرانی که بیشترین مصرف آجیل را داشتند، به‌طور قابل‌ توجهی امتیاز بیشتری در تست‌های توجه پایدار، حافظه فعال و IQ کسب کردند. این مطالعه برای سن مادر، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، مصرف سیگار و الکل و بسیاری از ویژگی‌های دیگر مادران و نوزادان کنترل شد.

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، مصرف گردو و آجیل در دوران بارداری را به‌دلیل محتوای پروتئین آن‌ها تایید می‌کند، اما هیچ ادعایی در مورد تاثیر آن‌ها بر رشد عصبی ندارد. جوردی جولوز، نویسنده ارشد این پژوهش، توصیه می‌کند که خانم‌های باردار حداقل سه بار در هفته آجیل، به‌خصوص بادام، گردو و فندق بخورند.

همچنین از جمله خواص گردو در بارداری، تاثیر آن بر لاغری‌ست. زنان بارداری که در دوران بارداری خود از افزایش وزن بیش از حد رنج می‌برند، می‌توانند از خواص گردو برای لاغری بهره‌مند شوند.

خواص گردو برای کودکان

از خواص گردو برای کودکان هر چه بگوییم، کم گفته‌ایم. گردو حاوی فولات و همچنین امگا 3 است. هر دوی این مواد مغذی در درجه اول به رشد مغز کودک کمک می‌کنند. این مواد با افزایش حافظه و تقویت فعالیت سلول‌های مغز، قدرت مغز را بهبود می‌بخشند. گردو منبع خوبی از ویتامین B1 و B6 هم است که برای رشد بافت مغز ضروری هستند و سلامت اعصاب کودکان را تقویت می‌کنند.

گردو سرشار از مواد معدنی ضروری مانند منیزیم، پتاسیم، فولات، کلسیم، روی و سلنیوم است که همگی برای رشد مطلوب کودک بسیار مورد نیاز هستند. کلسیم، استخوان‌های کودک را تقویت می‌کند، در حالی که آهن، سطح هموگلوبین خون را مدیریت می‌کند.

گردو دارای خواص آنتی‌اکسیدانی قوی‌ست که به بدن کودک کمک می‌کند تا از شر مواد سمی ‌خلاص شود. این روزها همه پدر و مادرها نگران چاقی فرزندانشان هستند. گردو اگر به مقدار مناسب مصرف شود می‌تواند به حفظ وزن بدن کودکان کمک کند.

گردو حاوی چربی‌های مفید است که برای یک رژیم غذایی سالم ضروری‌ست. همچنین، به لطف وجود امگا ۳ و مواد مغذی ضروری گیاهی در گردو ممکن است به سرکوب گرسنگی کمک کند و باعث شود فرزندان شما برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنند. همان‌طور که گفته شد، یکی از خواص گردو که می‌توانید از آن بهره فراوانی ببرید، خواص گردو برای لاغری است.

تقویت سیستم ایمنی بدن همیشه مطرح بوده است اما در سال‌های اخیر با وجود همه‌گیری کرونا اهمیت بیشتری پیدا کرده است. دستورالعمل‌های سازمان استاندارد و ایمنی مواد غذایی، مصرف غذاهای حاوی امگا 3، روی، سلنیوم، پروتئین و ویتامین B را برای کمک به حفظ سلامت سیستم ایمنی توصیه می‌کند.

خواص گردو برای کبد

خواص گردو برای کبد

از بین انواع آجیل، گردو یکی از مفیدترین منابع برای کاهش بیماری کبد چرب است. این امر به دلیل محتوای آنتی‌اکسیدانی گردو و میزان بالای اسیدهای چرب آن است. گردو دارای بیشترین اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ و همچنین آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنول است که اهمیت زیادی بر سلامت کبد دارند و جزو خواص گردو برای کبد محسوب می‌شوند.

بنابراین اسیدهای چرب گردو نه‌تنها جزو خواص گردو برای لاغری به شمار می‌آیند، بلکه تاثیر زیادی بر سلامت کبد و جلوگیری از کبد چرب دارند. امروزه تعداد بسیار زیادی از مردم درگیر کبد چرب هستند که با یک رژیم غذایی مناسب و گنجاندن دانه‌های مفید مانند گردو می‌توانند با آن مقابله کنند.

خواص گردو برای قلب و عروق

گردو به‌دلیل محتوای قابل توجه ALA، بهترین دوستدار قلب شماست. بر اساس مطالعه‌ای روی خواص گردو که در مجله انجمن قلب آمریکا چاپ شده است، ALA (که یک اسید چرب مفید است) می‌تواند LDL (کلسترول بد) را کاهش دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که ALA دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی‌ست که ممکن است از اکسیداسیون LDL (فرآیندی که تصور می‌شود زمانی رخ می‌دهد که کلسترول LDL با رادیکال‌های آزاد در بدن واکنش نشان دهد) محافظت کند.

به نظر می‌رسد اکسیداسیون LDL در تشکیل پلاک که می‌تواند باعث بیماری قلبی شود، نقش دارد. علاوه‌بر این، ALA می‌تواند باعث ایجاد ترکیباتی شود که باعث گشادشدن عروق می‌شود، در نتیجه از فشار خون بالا جلوگیری می‌کند و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. گردو سرشار از پتاسیم است. پتاسیم با ریلکس‌کردن رگ‌های خونی، کنترل بیشتر فشار خون بالا و جلوگیری از مشکلات قلبی، به ارزش خواص گردو می‌افزاید.

خواص گردو برای سلامت مغز

خواص گردو برای سلامت مغز

بالاخره نوبت به بررسی خواص گردو برای سلامت مغز می‌رسد. اگرچه تحقیقات نشان داده است که گردو برای عملکرد مغز مفید است، اما این تاثیر بیشتر به دلیل خواص گردو برای قلب است. شکی نیست که سلامت مغز به جریان خون مناسب متکی‌ست که توسط قلب کنترل می‌شود.

طبق مقاله‌ای که در مجله Stroke منتشر شده است، عواملی مانند فشار خون بالا و کلسترول می‌توانند جریان خون به مغز را مختل کنند و منجر به اختلال شناختی شوند. اما از آن‌جایی که گردو سرشار از مواد مغذی دوستدار قلب است، می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت مغز داشته باشد.

ALA به بدن کمک می‌کند تا مولکول‌های ضد التهابی را تولید کند. این مولکول‌ها از التهاب و آسیب عروق خونی که می‌توانند خطر ابتلا به اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر را افزایش دهند، جلوگیری می‌کنند.

گردو از نظر میزان آنتی‌اکسیدان‌ها هم می‌تواند به سلامت مغز کمک ‌کند. یکی از علل زوال شناختی این است که مغز تحت استرس اکسیداتیو قرار می‌گیرد. این امر به این دلیل است که با گذشت زمان، استرس اکسیداتیو، سلول‌های مغز را تخریب می‌کند.

بر اساس یک بررسی علمی ‌‌منتشرشده در مجله Nutrients، آنتی‌اکسیدان‌های گردو می‌توانند آسیب اکسیداتیو را کاهش دهند و در نهایت پیشرفت زوال شناختی را به تاخیر بیندازند یا کند کنند. یکی دیگر از مقالات منتشرشده در Nutrients بیان می‌کند که مصرف گردو ممکن است با علائم افسردگی کمتر، سطوح انرژی بالاتر، تمرکز بهتر و خوش‌بینی بیشتر همراه باشد.

آن‌چه از خواص گردو یاد گرفتید

از ویتامین‌های مختلف موجود در گردو گرفته تا انواع مواد معدنی، چربی‌های مفید و انواع آنتی‌اکسیدان‌ها، خواص درمانی گردو بسیار زیاد است و همه افراد می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. شما به روش‌های مختلف می‌توانید گردو را در رژیم غذایی خود قرار دهید. گردو را هم می‌توان به‌صورت خام و هم به‌صورت پخته‌شده در انواع غذاها، کیک‌ها، شیرینی‌ها و سالادها استفاده کرد.

گردو طیف گسترده‌ای از خواص مانند افزایش لاغری، سلامت مغز، قلب، کبد و غیره را شامل می‌شود. تنها با خوردن روزانه یک مشت گردو می‌توانید از خواص گردو بهره ببرید و سطح سلامت خود را ارتقا دهید. آیا شما هم در رژیم غذایی خود از گردو استفاده می‌کنید؟ آیا تا به حال فواید آن را به چشم دیده‌اید؟ تجربیات خود را از مصرف گردو با ما در میان بگذارید.

ویتامین ها و مواد معدنی گردو

فواید و خواص سلامتی گردو

گردو، دارای خواص و مزایای متعددی برای سلامتی است که مهمترین آنها عبارتند از؛

1. سلامت قلب:

به دلیل سطح بالای اسیدهای چرب امگا 3 در گردو، برای سیستم قلبی عروقی بسیار مفید هستند. مشخص شده است که خوردن تنها چند گردو در روز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. بنابراین افرادی که فشار خون بالا دارند، توجه بیشتری داشته باشند. اسیدهای چرب امگا 3، برای کمک به کاهش کلسترول بد در بدن و افزایش تولید کلسترول خوب شناخته می شوند که این روند هم برای قلب مفید است.

2. گردو مناسب برای سیستم ایمنی:

گردو مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها را دارد که سیستم ایمنی بدن شما را سالم نگه می دارند و از ظهور بیماری ها پیشگیری می کنند.

3. گردو مفید برای سلامت مغز:

اسیدهای چرب امگا 3 موجود در گردو، برای مغز هم مفید هستند. باعث می شود که سیستم عصبی به آرامی کار کند و حافظه شما را بهبود بخشد.

خاصیت گردو چیست؟

گردو مناسب برای سلامت مغز

4. گردو مناسب برای سرطان سینه:

انجمن تحقیقات سرطان آمریکا در سال 2009 تحقیقات خود را منتشر کرد، که روزانه مقدار کمی از گردو،می تواند به کاهش خطر سرطان پستان کمک کند.

5. گردو مناسب برای بیماری های التهابی:

کسانی که بیماری های التهابی مانند آسم، ورم مفاصل و اگزما دارند، گردو برایشان مفید است، زیرا مقادیر زیادی از اسیدهای چرب را دارند.

6. گردو مناسب برای سلامت استخوان ها:

گردو شامل یک اسید چرب ضروری به نام اسید آلفا لینولنیک است. این اسید آلفا لینولنیک و ترکیبات آن با استخوان های قوی تر و سالم تر در ارتباط است. همچنین وقتی شما اسیدهای چرب امگا 3 را از طریق گردو جذب می کنید، التهاب کاهش می یابد و این مربوط به حفظ استخوان ها، برای مدت زمان طولانی تر است.

سلامت استخوان ها با گردو

گردو مفید برای سلامت استخوان ها

7. گردو برای کمک به خواب بهتر و استرس:

گردو ملاتونین دارد و گفته می شود این ترکیب با الگوهای خواب بهتر مرتبط است. همچنین اسیدهای چرب امگا 3 فشار خون را پایین نگه می دارند و به کاهش استرس کمک می کنند.

8. گردو مناسب برای دوران بارداری:

گردو شامل گروه های ویتامین B سالم مانند فولات، ریبوفلاوین، تیامین و غیره است که اینها برای یک زن باردار و جنین ضروری هستند.

9. گردو مناسب برای دستگاه گوارش:

گردو، غنی از فیبر است و راهی خوب برای حفظ صحیح عملکرد سیستم گوارشی هستند. همه انسان ها به طور روزانه به فیبر نیاز دارند، تا حرکات روده ای را به درستی حفظ کنند.

فواید و خواص گردو

گردو مفید برای دستگاه گوارش

10. گردو مناسب برای تمیز کردن داخل بدن:

گردو تمیز کننده داخلی بدن شما است، زیرا آنها به صورت تحت اللفظی، سیستم گوارشی را از انگل های زیادی پاک می کنند.

11. گردو مناسب برای درمان عفونت های قارچی :

هیچ راه بهتری به جز خود گردوی سیاه، برای پاک کردن قارچ وجود ندارد.

خواص و فواید گردو برای پوست سالم و زیبا

یکی دیگر از خواص مهم گردو، تاثیر مثبت آن برای پوست می باشد. از مهمترین تاثیرات گردو بر روی پوست، می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛

12. تاخیر در پیری پوست:

گردو برای پوست خوب است، زیرا مملو از ویتامین های B می باشد. ویتامین B استرس و خلق و خو را بسیار عالی مدیریت می کند. افزایش سطح استرس می تواند منجر به ظهور زودرس چین و چروک شود و در نتیجه باعث افزایش سرعت روند پیری می شود. حضور ویتامین های B، همراه با ویتامین E، به مبارزه با رادیکال های آزاد ناشی از استرس کمک می کند و این امر فرآیند سالخوردگی را به تاخیر می اندازد.

تاخیر در پیر شدن پوست

تاخیر در پیری پوست با گردو

13. گردو مناسب برای رطوبت رسانی به پوست:

افرادی که پوست خشک دارند، باید به طور منظم از روغن گردوی گرم استفاده کنند. روغن گردو به حفظ رطوبت پوست کمک می کند و پوست را از درون تغذیه می کند و رشد سلول های سالم و درخشان را افزایش می دهد.

14. گردو برای خداحافظی با حلقه های سیاه زیر چشم:

استفاده منظم از روغن گردوی گرم، برای روشن کردن حلقه های تیره زیر چشم مشهور است. روغن استخراج شده از گردو، پف را می خواباند و چشم ها را آرام می کند و درخشش و رنگ آن را حفظ می کند.

15. گردو مناسب برای داشتن پوستی درخشان:

با آماده کردن یک پک آسان در خانه، مزایای گردو را ببینید.

فواید گردو برای پوست

داشتن پوستی درخشان با مصرف گردو

ماسک و پک زیبایی پوست با گردو

 • 4 عدد گردو
 • 2 قاشق چای خوری جو
 • 1 قاشق چای خوری عسل
 • 1 قاشق چای خوری خامه
 • 4 قطره روغن زیتون

را در یک مخلوط کن بریزید و به خوبی ترکیب کنید، تا یک خمیر نرم درست شود.

آن را روی صورت خود بمالید و بگذارید تا کاملاً خشک شود.

با آب گرم و ماساژ دادن با حرکت دایره ای بشویید.

این ماسک صورت، روشی خوب برای مرطوب نگه داشتن پوست صورت و تاخیر در شروع چین و چروک است.

خواص، فواید و مزایای گردو برای داشتن موهایی سالم تر

همچنین از دیگر خواص گردو، می توان به تاثیر آن در موها اشاره کرد که در ادامه می توانید این تاثیرات مهم را مطالعه کنید؛

16. موی بلندتر و محکم تر:

گردوها منابع خوبی از پتاسیم، امگا 3، امگا 6 و اسیدهای چرب امگا 9 هستند. تمام این مواد کیسه های ترشحی مو را قوی می کنند. بنابراین استفاده منظم از روغن گردوی مو شما را بلندتر، قوی تر، سالم تر و درخشان می کند.

17. روغن گردو از طاسی جلوگیری می کند:

مطالعات نشان می دهند که استفاده منظم از روغن گردو می تواند مسائل مربوط به طاسی را کند کنند.

فواید گردو برای مو

جلوگیری از طاسی سر با استفاده از روغن گردو

18. روغن گردو یک ضد شوره طبیعی:

روغن گردو به دلیل خواص مرطوب‌کنندگی غنی خود به طور گسترده در تولید روغن مو به کار می رود. در نتیجه، به طور گسترده به عنوان یک عامل ضد شوره سر پیشنهاد می شود.

19. روغن گردو برای داشتن پوست سر سالم تر:

استفاده منظم از روغن گردو، پوست سر را مرطوب نگه می دارد و در نتیجه مشکلاتی مانند درماتیت را دور می کند. خاصیت ضد قارچی روغن گردو برای جلوگیری از عفونت قارچی مؤثر است.

20. رنگ مو خود را به طور طبیعی با گردو تهیه کنید:

پوسته گردو یک عامل رنگ آمیزی طبیعی است که می تواند هایلایت های طبیعی موهای شما را برجسته کند. روغن گردو شامل مقدار غنی از پروتئین ها است.

روغن گردو و خواصش

تهیه رنگ مو با استفاده از گردو

چگونه از گردو استفاده کنیم؟

توصیه می شود که روغن گردو را حداقل سه بار در هفته برای جذب مزایا استفاده کنید. برای نتایج بهتر می تواند به تنهایی یا همراه با روغن نارگیل یا زیتون مورد استفاده قرار گیرد.

مضرات و عوارض جانبی گردو

گردو می تواند در بدن ما تاثیرات نامطلوب هم بگذارد. برخی از این عوارض جانبی جزئی هستند، در حالی که برخی دیگر به توجه پزشکی نیاز دارند. در این بخش از سلامت نمناک بعد از بررسی خواص و فواید گردو برخی از عوارض جانبی گردو مورد بحث قرار گرفته است پس مقاله زیر را بخوانید تا بیشتر بدانید:

1. تغییر وزن با مصرف گردو:

طیف گسترده ای از مطالعات نشان داده اند که مصرف گردو می تواند به دلیل میزان بالای انرژی آن منجر به افزایش وزن شود. اگر گردو را در مقادیر زیاد و بدون کنترل مصرف کنید، دچار افزایش وزن ناخواسته خواهید شد.

گردو وزن را تغییر می دهد

گردو باعث افزایش وزن می شود

2. آلرژی:

واکنش های آلرژیکی عموماً با مصرف بیش از حد گردو مرتبط هستند. برخی افراد ممکن است واکنش های آلرژیک جزئی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر یک آلرژی شدید داشته باشند.

3. جوش و تورم با مصرف زیاد گردو:

مصرف مقادیر زیاد گردو می تواند باعث خارش پوست و ورم کردن تمام بدن شود. افرادی که به شکل های دیگر آجیل حساس هستند، به احتمال زیاد از این علائم رنج می برند.

4. امکان اسهال با مصرف گردو:

مصرف گردو می تواند باعث انواع مختلفی از مشکلات هاضمه شود. اگر اسهال و دیگر مشکلات مربوط به گوارش را پس از مصرف گردو تجربه می کنید، شاید وقت آن است که با این خوراکی مورد علاقه خود خداحافظی کنید.

مضرات مصرف گردو

مصرف گردو می تواند باعث اسهال شود

5. ایجاد حالت تهوع با گردو:

همان طور که قبلاً ذکر شد، گردو آلرژی زا است. آنها حاوی آنتی بادی هستند که گلبول های سفید خون را تحریک می کنند تا هیستامین را در بدن تولید کنند. این هیستامین ها واکنش های آلرژیکی مانند تهوع، درد معده و اسهال را ترویج می دهند.

6. بارداری و شیردهی:

در نتیجه آلرژیک بودن گردو در رده “غیر ایمن” مواد غذایی برای زنان باردار و شیرده وجود دارد. این به خصوص برای گردو سیاه درست است.

7. سرطان لب:

گردو اگر به صورت روزانه به پوست اعمال شود، می تواند باعث سرطان لب شود زیرا حاوی ماده شیمیایی به نام جوگیون است. این یک اثر جانبی نادر است و بعد از استفاده طولانی مدت رخ می دهد.

 

مضرات مصرف گردو چیست؟

عوارض و مضرات مصرف گردو

8. امکان ایجاد حملات آسمی با مصرف گردو:

آسم امروزه به طور فزاینده ای رایج شده است. اگر از آسم رنج می برید و حساسیت به گردو دارید، قطعاً باید از این آجیل خشک اجتناب کنید. افرادی که نسبت به گردو حساس هستند، بیشتر در معرض حملات آسم قرار دارند.

9. تورم گلو و زبان با مصرف گردو:

افرادی که از آلرژی گردو رنج می برند، نیز می توانند با مشکلات جدی روبرو شوند. این افراد ممکن است تورم گلو، زبان و حتی ریه ها را تجربه کنند. این نشانه ها می توانند باعث، سخت نفس کشیدن و حتی منجر به مرگ شوند.

10. امکان ایجاد آکنه و زخم با گردو:

گردو هنگامی که به طور روزانه بر روی پوست اعمال می شود می تواند باعث آکنه، اگزما، زخم و برخی عفونت های پوستی دیگر شود. همچنین آنها می توانند منجر به عرق کردن بیش از حد دست و پاها شوند.

عوارض گردو و مضرات گردو

مصرف گردو می تواند باعث ایجاد آکنه شود

نکاتی در مورد خرید و نگهداری گردو

گردو در سه اندازه مختلف، کوچک، متوسط و بزرگ قرار دارد. صدف شان را کاملاً بررسی کنید. از صدف هایی با سوراخ و یا شکاف دار دوری کنید.

چگونه گردو را ذخیره کنیم؟

شما می توانید گردو را در یک ظرف محفوظ از هوا در یک ناحیه خشک و خنک، دور از نور مستقیم خورشید ذخیره کنید.

این کار یک عمر طولانی از 3 ماه به شما می دهد، به شرطی که گردو در پوستش قرار داشته باشد.

زمانی که پوسته را برمیدارید، می توانید آن را به مدت شش ماه در یخچال خود نگه دارید.

شما می توانید گردو را در یک بسته بدون هوا نگه دارید و برای یک سال بدون هیچ آسیبی از آنها استفاده کنید.

گردو به طور کلی طعم های غذایی را به راحتی جذب می کند.

در حالی که منجمد است، مطمئن شوید که از غذاهایی مانند پیاز، کلم و ماهی در فاصله ای امن نگهداری می شوند.

نهالستان رویال نهال سیاوش رونق همواره با پشتیبانی تلفنی و آنلاین در خدمت مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد کاربران عزیز می توانید جهت راهنمایی بیشتر با شماره های ثبت شده در پایین صفحه با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

تماس تلفنی

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها